Gemeentelijke aanpak netcongestie veroorzaakt tijdelijk lokale overlast

Algemeen


Het derde kwartaal van dit jaar start een grote operatie van netbeheerder Liander om en flink aantal transformatorhuisjes ingrijpend aan te pakken, op meerdere plekken er een aantal toe te voegen aan het lokale stroomnet en te komen tot de uitbreiding en verzwaring van dat netwerk. “Een operatie die noodzakelijk is”, aldus wethouder S. Spek, “om onze gemeente toekomstbestendig te maken voor het sterk stijgende energiegebruik”.

“De behoefte onder onze inwoners aan stroom is de laatste jaren sterk toegenomen. Daarnaast gebruiken we laadpalen en leveren zonnepanelen en thuisbatterijen energie die over de netwerken getransporteerd moet worden. Om het lokale netwerk geschikt te maken voor het stijgende gebruik van elektriciteit is een noodzakelijke operatie gepland, die plaatselijk niet zonder overlast gaat verlopen”, voorspel de wethouder.

In een toelichting op de geplande operatie schetst relatiemanager B. van Dijk van Liander het risico van netcongestie – meer vraag naar elektriciteit dan het netwerk leveren kan – dat te wachten staat als er niet handelend wordt opgetreden. “Beperkingen in het elektriciteitsnet raken de voortgang van de woningbouw, de verduurzaming van bestaande woningen, de ontwikkeling van bedrijvigheid en de uitvoering van maatschappelijke voorzieningen. Daarmee is netcongestie niet een technisch vraagstuk, maar een breed maatschappelijk probleem dat directe impact heeft op de inwoners, ondernemers en organisaties. Oplossingen vereisen technische voorzieningen, maar vragen ook investeringen en ruimte”.

Volgens wethouder Sonny Spek heeft de gemeente een belangrijke rol bij het verzwaren en uitbreiden van het elektriciteitsnet en moet er een regionaal scenario ontwikkeld worden om de energiesystemen zo goed mogelijk in te richten. “Daarin heeft Liander een verantwoordelijkheid en gaat men uit van een projectaanpak tot 2050, waarin alleen al tot 2028 hier 15 kilometer stroomnet vernieuwd wordt. In de periode 2026-2028 wordt binnen de regio Holland Rijnland, waartoe ook Katwijk behoort, volgens het investeringsplan van de netbeheerder € 535 miljoen geïnvesteerd in het elektriciteitsnet.

Wachtlijst

Nu al kunnen projecten geen doorgang krijgen en staan 15 grootverbruikers op de wachtlijst van Liander. De regionale netbeheerder geeft daarbij aan dat zeker tot 2032 er knelpunten blijven. De prioritering om een stroomaansluiting te krijgen, bijvoorbeeld bij de bouw van schoolgebouwen of nieuwbouwwijken, verandert in 2026. “Het onderscheid tussen klein- en grootverbruikers vervalt en de prioriteit wordt dan mede bepaald door de maatschappelijke functie”.

Wethouder Spek: “Samen met netbeheerder Liander werken we aan oplossingen om extra capaciteit binnen onze gemeente beschikbaar te maken. Dat vereist, naast uitbreiding, een upgrade van bestaande transformatorhuisjes, maar ook verzwaring van delen van het netwerk. Werkzaamheden die leiden tot overlast voor de burger, maar zoals gezegd wel noodzakelijk zijn.”

In de raadsinformatiebrief Netcongestie van begin februari geeft de wethouder een uitvoerig overzicht van de situatie en de te nemen stappen. Het betreft de bouw van een aantal onderstations, maar vooral de aanpassing in de wijken van transformatiehuisjes, c.q. verdeelstations en het bestaande voornamelijk ondergronds gelegen netwerk.

“Het nieuwe onderstation bij de Industrieweg is bijna klaar”, aldus de wethouder, “maar daarvan zijn er nog meer in onze gemeente nodig en dat vergt naast investeringen ruimte om te bouwen. Iets wat ook geldt bij het uitbreiden van het aantal transformatorhuisjes. Dat geeft overlast in een buurt, maar betekent tevens procedures vooraf. Niet iedereen wil zo’n voorziening in het verlengde van zijn woning. De aanpak is echter noodzakelijk waarbij de prognose van het stroomverbruik leidend is.”

foto: Projectmanager duurzaamheid Nico Dijkdrent bij een transformatorhuisje in ’t Heen